Az élet élhetőségéhez szükségünk van az álmokra, amik a valóság sötét hézagait töltik ki, a közös szálakra, melyek összekötnek minket, és általuk nem állunk többé csupaszon az űr közepén.

Enitharmon William Blake szimbolista festő, költő által teremtett istennő, aki az Enitharmon nevet a (z)enit(h)-harmon(y) származékaként magyarázta. Enitharmon összetett lény, minden és mindennek az ellentéte is igaz rá. A festményemen két alakban jelenik meg, ami a bennünk rejlő kettősséget jelképezi. Teremtő-pusztító, bátor-gyáva, mennyei-démoni – a szereplők ellentétes tulajdonságokat hordoznak. A függőleges alak a Teremtő, a Mennyek királynője. A vízszintes figura a megtért prostituált Rahab, az ősszörny, a lidérc Leviatán. Leviatán gyönyörű nőként tűzzel kísérve jelenik meg, a szexuális vágy, az örök háború és a túlélés megtestesítője. Alakját a bűn légköre lengi körül. A fénnyel övezett figura a Teremtő, és egyben az első nő, Éva. Enitharmonnak van egy Üvegtükre, amely az Örök Világot tükrözi az anyagi világban, ezáltal megnyitja az Érzékelés kapuit, és bejárhatjuk a Mennyet és a Poklot.

Mátis Rita munkája

Enitharmon palástja egyben a pástja, amelyen az élet játékai játszódnak, kitalált és valós történetek, film, filmsorozat, olvasmány, zenei élmények helyszínéül szolgál. A történések az összesűrített időben játszódnak, ahol megláthatjuk a múltat a jövőben, egy olyan történelmi időszakban, amiben minden választható; lakhelyünk, hitünk és külsőnk. Ami belőlem hiányzott, az megvolt benne. Ami megvolt bennem, az belőle hiányzott. Az életek a lyukak kitöltésére szolgálnak a szöveten.

A cuppantott festékcsomókból kinőnek ismerős hegyek, erdők, folyók, tavak, városok, emberek, tárgyak, és isteni, géniuszi erővel bírnak. A laza szövet, ami összeköti őket, belőlem táplálkozik. Az infúzión keresztül megelevenednek a képek, ha van bennük spiritusz, mert gyönyört csak kedvező széljárás hozhat létre, az életet adó feszültség.

Egyik történet beleolvad a másikba, mert hasonló gondolatok irányítják, hasonló emlékezet, hasonló jövendölés.

A pást alapját Max Ernst csurgatott hegyei, Angkor indákkal benőtt templomai képezik. Egy fordított világ jelenik meg rajta, a hellyel lefelé (Stranger Things).(1) A tótágas világban, ami a való világ tükörképe, a gonosz uralkodik, a szörnyek-demogorgonok és a fő gonosz, Vecna. (1–3. kép)

Új világ teremtése – Menekülés. Szeretnénk kijavítani a világot, vagy legalábbis egy saját Paradicsomot kívánunk teremteni. Rodolphe Bresdin szimbolista grafikusművész kertté alakította át a padlását, ahol a növények között patak csörgedezett. Monet létrehozott egy japánkertet és egy tavirózsás, tündérrózsás idilli világot Giverny-ben, aminek ő volt a főkertésze, és ami több mint 250 festményének témája lett.

A sivatag túlélése. Az élet alkalmazkodik a megváltozott körülményekhez, a túléléshez a legideálisabb formába és anyagba bújik. A sivatagos Dűne(2) bolygón, az Arrakiszon a fremenek cirkoruhát viselnek. A ruhába épített vezetékeken keresztül kinyerik a testnedveket, megszűrik azokat, majd visszavezetik a testbe. Egy 200 méteres homokféreg annyi oxigént bocsájt a légkörbe, mint 10 négyzetkilométer fotoszintetizáló zöld felület.

Enitharmon fejéből kipattan a megváltó gondolat, megnyílnak az égi csatornák, amelyen át a kerubokkal és szeráfokkal övezve az igaz lelkek felemelkednek, és szétáradnak a túlvilági fényben.

A háború megállítása. Enitharmon mutatóujja megállítja a rakétát, így véget vet a háborúnak, amely az Űrben és a Földön egyaránt dúl. Az égi háborúban a Butleri Dzsihád(3) harcosai, az emberi aggyal rendelkező géptestbe ültetett Titánok harcolnak, akiknek a célja az emberiség feletti uralom megszerzése. A Titán – aki felfalja gyermekeit, mert a jóslat szerint azok az életére fognak törni – olyan, akár az emberiség, aki miután mindent bekebelezett, önmagát is felemészti.

A Semmi terjedése. A Birodalom újabb és újabb területein jelenik meg, és folyamatosan terjed egy különös jelenség, a Semmi, amelybe belenézni olyan, mintha megvakulna az ember, és amit, akit a jelenség megközelít, azt menthetetlenül magába húzza. A Fantázia Fundamentuma az emberiség elfeledett álomképeit őrzi. Barnabás belép a Végtelen Történetbe(4), hogy a Fantázia segítségével legyőzze a Semmit.

Ridley Scott filmsorozata, A Farkas Gyermekei(5) egy XXII. századi teremtéstörténet, amely onnan indul, hogy elpusztult a Föld, és két android landol egy távoli bolygón a Kepler 22 B-n (a Kepler 22 B egy létező égitest, amit 2011-ben fedezett fel a NASA, és elméletileg lakható). A filmsorozat főszereplői Anya és Apa, a két nekromante harci robot, akik emberi érzelmekkel rendelkeznek. Feladatuk, hogy benépesítsék a bolygót, és megvédjék a gyermekeiket.

Ebben az új világban az androidok mint a tudomány megszemélyesítői és a mitraisták(6) mint a vallás képviselői állnak háborúban egymással. A mitraisták a középkori lovagok öltözékét és a napkultusz jelképét viselik magukon.

Egy festmény életre keltése. Az Úr sötét anyagaiban (Philip Pullman: A borostyán látcső) a végső lázadásban(7) a Fensőbbség, az egyház képviselői elleni háborúban a boszorkányok csatasorban úgy jelennek meg az égen, mint René Magritte: Colconda című képén az „esős férfiak”, akik szinte azonosak egymással, sötét kabátba és tekesapkába öltözve úgy tűnnek, mintha esőcseppekként hullanának le, vagy csak a levegőben állnának mozdulatlanul.

M. C. Escher grafikus, matematikus önmagába visszaforduló lépcsőjének rajza elevenedik meg A Labirintus című fantasy filmben.(8) David Bowie, aki a manók királyát játssza, elrabolja Sarah kisöccsét. Sarahnak, hogy kiszabadítsa Toby-t, át kell jutnia a Labirintuson, amely folyamatosan változik, és tele van csapdákkal, Felejtőkkel.

Hasonló végtelenített lépcsősoron, Escher lépcsőlabirintusán menetelnek a Nyerd meg az életed koreai sorozat(9) játékosai, amikor a számukra még ismeretlen, gyilkos játékok helyszínére igyekeznek. Ahogy gyermekként játszik Szong és Szangu a Kalmárfogó(10) nevű koreai játékban, úgy viselkednek felnőttként, amikor már az életükért játszanak. Szong, a 456-os játékos próbál erkölcsileg helyes döntéseket hozni a játszmák során, Szangu, a 218-as játékos a saját védelmében erkölcstelen eszközöket használ, hazugsághoz, cselhez folyamodik. A sorozatban a gyerekkori játékok véres tömeggyilkosságok helyszínévé válnak. A túlélőjáték elején még választhatnak a versenyzők, hogy visszatérnek a régi vesztes, eladósodott életükbe vagy folytatják a versenyt, mert a végén csak egy maradhat életben, a Győztes. Az első játék, amihez egy koreai gyerekjátékot vettek alapul, a piros lámpa-zöld lámpa. Egy kerítéssel körbekerített tér végén egy hatalmas robotkislány áll. A játékosoknak a tér első részéből a hátsó részébe kell eljutniuk meghatározott idő alatt, de csak akkor mozdulhatnak, ha a baba elfordítja a fejét, ha zöld a lámpa. Amikor a robotbaba megfordul, piros a lámpa, és a szemében lévő célkeresztben aki megjelenik, aki megmozdul, azt agyonlövik.

Az állandót keressük, ami mindig ott van a szerelemben, mindenki szerelmében. Ott van a háborúban, mindenki harcában. Valami közöset keresünk, egy HŐST.

Parsifal(11) egyszerű halandó, akinek a jelleme a megtett út, a küzdelmek során formálódik. Ellenáll a bűvös kert és a gyönyörű Kundry csábításának, és elhozza a mindnyájunk számára feloldozást jelentő lándzsát.

A Witcher egy lengyel, középkori környezetben játszódó videójáték, aminek főszereplője Ríviai Geralt, a természetfeletti erővel megáldott mutáns szörnyvadász, witcher, aki a játék elején még pénzért öl szörnyeket. A játékos a történet elejétől a végéig őt irányítja, és fejleszti a jellemét a játék során teljesíthető küldetésekkel, valamint szörnyek megölésével, amikért XP (experience point) jár. A játék során bronz-, ezüst-, illetve aranypontokat kaphat a játékos, amikkel magasabb szintekre juthat, és közben Geralt különböző tulajdonságait fejlesztheti. Geralt a szörnyeket érző lényeknek látja, és a játék vége felé már csak akkor öli meg őket, ha veszélyt jelentenek Ciri hercegnő életére.(12)

Havas Jon az éjjeli őrségben a Falon védi a Trónokat a Holtak seregétől George R. R. Martin A tűz és jég dala című fantasy regénysorozatában és annak filmsorozat-változatában, a Trónok Harcában.(13) Ned Stark törvénytelen fiaként ismerjük meg, majd ahogy a tettei előre viszik, kiemelik a tömegből, kiderül a királyi származása, az, hogy Rhaegerar Targaryen és Lyanne Stark eltitkolt gyermeke.

Mindnyájan halandók, lehetnek egyszerű származásúak vagy csörgedezhet királyi vér az ereikben, lehetnek tele hibákkal és ballépésekkel, de a tetteik avatják őket hősökké.

Daimon. Ez a történet egy másik világban kezdődik. Hasonló, mégis eltérő a miénktől, amelyben az emberi lélek állati formát ölt, és kötelékük szent. Philip Pullman: Az Úr sötét anyagai trilógiájában mindenkinek van daimonja, ami a lelkének egy darabkája, és állat képében követi őt egész életében. A gyerekek daimonja a lélekállapotuknak megfelelően változik, más-más állati alakot ölt. A Magisztérium emberei, az Átkosok elrabolják a gyerekeket, mert a gyerekek nem vonzzák a Port. A Por(14) a papságból álló Magisztérium szerint a halál, az eredendő bűn, a nyomorúság, a világ minden romboló erejének eredete. A gyerekek nem vonzzák a Port, a felnőttek daimonját viszont megfertőzi a Por, ezért akarják intercízióval elválasztani a gyerekektől a daimonjukat. Az Áldozárok testülete – rövidítése ÁTOK-Átkosok – rabolja el a gyerekeket. A középkorban sok szülő az egyháznak áldozta a gyermekeit, hogy szerzetesek vagy apácák legyenek – oblatusoknak-áldozatoknak nevezték őket.

Átjáró a világok között. Hatalmuk van azoknak, akik uralni tudják a káoszt ebben a zűrzavaros világban, ahol minden van, minden lehetséges, és egy szempillantás alatt mindezek el is tűnhetnek. Hatalommal bírnak a Bene Geserit boszorkák a Dűnében, akik uralkodni tudnak a fájdalmon, akárcsak a vajákok boszorkái. Ezekben a történetekben hasonlóan világok nyílnak meg. Pullman Titokzatos kése átjárót vág az univerzumok között. Varázserővel bír a Kriszkés, az arrakisi fremenek szent kése is, ami a halott homokférgek fogaiból készült.

Az örök fiatalság elixírje. Jean-Baptiste Grenouille a nő fiatalságának, üdeségének illatát kívánja tartósítani.(15) Grenouille egy fiatal lány illatát követi, de a lány, ahogy távolodik, az illata is elillan. Megöli a lányt, hogy üvegbe tudja zárni, maradandóvá tudja tenni. Elfogják, és vesztőhelyre viszik, ahol a hóhér a parfüm illatát megérezve képtelen őt bűnösnek gondolni, s az egész város csatlakozik hozzá. Az emberek a parfüm földöntúli illatának hatására levetik ruhájukat, és szeretkezni kezdenek a téren. A jelenetet Spencer Tunick amerikai fotós állította be, aki arról vált híressé, hogy meztelen tömegeket mozgatott meg Bécstől Bogotáig.

Élet Vize – Próbatétel. Frank Herbert: Dűne című művében az Élet Vize méreg, az a folyadék, amit a homokféreg választ ki vízbefulladása pillanatában. Ezt alakítja át a Tisztelendő Anya tudatmódosító narkotikummá. Amennyiben a fűszerkovász felett elhelyezzük az Élet Vizét, abból a Halál Vize lesz. Paul, amikor ivott az Élet vizéből, megállította a személyes idejét, hogy megmenthesse az életét. Parányi énné zsugorodott, amely saját magában kutatta a veszély forrását. Megelőzte a veszélyt azzal, hogy visszament az időben, és így megelőzte a halálát. Ő lett a Kwisatz Haderach, aki sok helyen lehet egyszerre, „az út lerövidítése”, aki át tudja hidalni a teret és az időt.

Megváltók. A Dűnében Kwisatz Haderach, aki meg tudja görbíteni a teret, és képes utazni az időben. Ezt a nevet adták a Bene Geserit boszorkányok az ismeretlennek, akit genetikai úton akartak létrehozni, annak a hímnemű Bene Geseritnek, akinek lényéhez szervesen hozzátartozó mentális ereje képes a tér meghajlítására, és az idő megfordítására.

Az Úr sötét anyagainak világát évszázadok óta a hatalmas Magisztérium irányítja. Kivéve az Északot, ahol boszorkányok suttogják jóslatukat egy gyermekről, akinek sorsa összefonódik a világ sorsával. Lyrát nagybátyja, Lord Asriel 12 évvel ezelőtt Oxfordba menekítette, s most útra kél beteljesíteni a próféciát. Küldetésében a jelképolvasó, aletiométer(16) és Jorek Byrnison a páncélos medve segíti.

Megmentő – Kéktorkú Siva. Sivát „kéktorkúnak” (Nílakantha) is nevezik, mivel megmentette a világot azzal, hogy lenyelte a tejóceán köpülésekor Vászuki kígyó mérgét.

Körforgás. Ha már sokat élsz, összefolynak az események, és összemosódnak az emberek. Szembejön valaki az utcán, aki fiatalon meghalt. Lehet, hogy minden ismétlődik, újjászületnek életed szereplői, a világod körbe forog.

A boldogság az ismétlődések biztonságában van, a kicsi dolgokban, amelyek megbízhatóan állnak ugyanott.

Vízből születünk (vízimajom elmélet(17), és a tűz emészt el minket (Maja halálisten(18)).

Valaminek a vége egy másik kezdetét jelenti, folyamatosan meghalunk, majd újra és újra megszületünk. Halálunkkal táptalajként szolgálunk az újabb születésnek. Szenvedés és öröm, félelem és remény, hit és kétségbeesés ismétlődnek a napok körforgásában.


Hivatkozások

1 A Stranger Things a Netflix sci-fi-horror sorozata. 2019-ben indult, és eddig 5 évad készült el belőle. A sorozatot Matt Duffer és Ross Duffer rendezték. > Az 5. évad előzetese.

2 Frank Herbert: A Dűne című science fiction regényét 1965-ben adta ki. 1986-ig, a szerző haláláig 6 klasszikus Dűne könyv jelent meg.

3 Brian Herbert és Kevin J Anderson: A Dűne: A Batleri Dzsihád. (A Dűne legenda trilógiájának első kötete.) 2002.

4 Michael Ende: A végtelen történet. Fantasy meseregény, amely 1979-ben jelent meg először.

5 A farkas gyermekei az HBO 2 évados fantasy sorozata. A forgatókönyvet Aaron Guzikowski írta. A rendezők Ridley Scott és Luke Scott voltak. > Az első évad előzetese.

6 Mithrász kultusz, mitraisták – a Római Birodalomban Aurelius államvallása. A Mithrász- és a Sol invictus (Nap) ünnep is december 25-e, később Jézus születésének napja.

7 A nagy háborúban, Philip Pullmann trilógiájának harmadik kötetében, A borostyán látcsőben a Fennsőbbségnek nevezett egyház képviselői Lyrát, a könyv főszereplőjét tartják az új Évának, és még azelőtt el akarják pusztítani, hogy a Por megfertőzhetné, és újra bűnbe eshetne. Küldetésüknek tekintik, hogy meghiúsítsák Lyra találkozását Maryvel, a Sötét Anyagot kutató tudóssal, mert a nő a Kígyó szerepét tölti be a történetben.

8 A fantasztikus labirintus (eredeti címe Labyrinth) 1986-ban bemutatott brit-amerikai fantasy film. A filmet Jim Henson rendezte. A fogatókönyvet Jim Henson írta Dennis Lee mesekönyv szerzővel és a Monthy Python egyik tagjával, Terry Jones-szal. > Előzetes a filmből.

9 A Nyerd meg az életed (Squid Game) a Netflix 2021-ben bemutatott 2 évados saját gyártású koreai televíziós sorozata, melyet Hvang Donghjok írt és rendezett. > A sorozat előzetese.

10 Kalmárfogó. Egy koreai gyermekjáték, amiben a szabályok egyszerűek; a gyerekek két csoportot alkotnak, a védőkét és a támadókét. A győzelem érdekében a támadóknak meg kell érinteniük a lábukkal a kalmár fejénél lévő elszigetelt területet. Akit egy védő a közelharc során kilök a körvonalból, az meghal.

11 Richard Wagner: Parsifal című háromfelvonásos és egyben utolsó operáját 1882-ben Bayreuthban mutatták be. A zeneművet Wágner Wolfram von Eschenbach Parzival című eposza alapján szerezte.

12 A Vaják (Witcher) 2019-ben indult amerikai–lengyel fantasy-dráma televíziós sorozat, amelyet Lauren Schmidt Hissrich készített a Netflixnek, és ami Andrzej Sapkowski Vaják című könyvsorozatán alapul. > A 3. évad előzetese.

13 A Trónok harca (Game of Thrones) amerikai fantasy sorozat, amit az HBO készített George R. R. Martin nagy sikerű regénysorozata, A tűz és a jég dala alapján. Az 1. évadot 2011-ben, a 8. utolsó évadot 2019-ben mutatták be. > A sorozat előzetese.

14 A Por rejtélyes elemi részecskékből áll, a messzi északon, az aurora borealis, a sarki fény vidékén van nagy mennyiségben, és egy másik világból sugárzik át. Lord Asriel, a tudós felfedezi, hogy amikor egy gyermektől elválasztják a daimonját, akkor hatalmas energia szabadul fel, amivel átjárót tud nyitni egy párhuzamos világba.

15 A parfűm: Egy gyilkos történe című filmdrámát Tom Tykwer rendezte, és 2006-ban mutatták be. A film Patrick Süskind azonos című regénye alapján készült. > A film előzetese.

16 „Alethia” görögül „igazságot”, a titkok feltárását jelenti.

17 Vízimajom elmélet. A hipotézist Sir Alister Hardy és Elaine Morgan dolgozták ki, akik észrevették, hogy az ember számos olyan tulajdonsággal bír (a többi főemlőstől eltérően), amelyek leginkább a tengeri emlősökre jellemzőek. A hipotézisük szerint ezen jellegzetességeinkre úgy tettünk szert, hogy őseink egy része 4–8 millió évvel ezelőtt (a csimpánztól való „elválás” után, de még az Australopicteus-félék megjelenése előtt) különböző geológiai véletlenek során 1–2 millió évig részleges vagy teljes tengeri életmódot volt kénytelen folytatni. Elaine Morgan: A vízimajom elmélet (1997) Csányi Vilmos előszavával (2017).

18 Ah Puch a maják egyik halálistene, aki a születés, a kezdetek istene is. Leggyakrabban a halállal és a testi bomlással azonosítják, és csontvázként ábrázolják. A kecsua nyelvű jelzői közé tartozik a Cimi („Halál”) és Cizin („A lapos ember”). Újévkor a maják átsétálnak az izzó parázson, hogy elriasszák a halált.


> Mátis Rita festőművész honlapja