Category 2022/2: Vizuális zene #2

Láng Eszter beszélgetése Papp Máté zenésszel: Az érzékelés ajtóin innen és túl

Természetesen minden szólamnak, tónusnak, effektnek van vizuális vonzata. Elengedhetetlen is kell, hogy legyen, hiszen az adott dal(lam) vagy harmóniasor formálódása közben szükséges a zenésztársakat képi asszociációkkal terelgetni, vagy meglódítani, egyáltalán elhelyezni a hangzó térben. (…)

Láng Eszter beszélgetése Bodnár Imre Bodi grafikusművésszel: Kép és zene táplálkozhat egymásból

Az alkotás kezdeti fázisában a zene, a hangok nagy szerepet kapnak, meghatározhatják a munka ritmusát, intenzitását. Később, mivel a műveim időben elhúzódó folyamat szülöttei, inkább az érzelmek tudatos felidézésében kap nagy szerepet a zene. (…)

Láng Eszter beszélgetése Váradi Judit zongoraművésszel: Bizonyos zenéknél önkéntelen asszociációként látok képeket

Festőművészek kedvelt témája a hangszerek, a zenészek megörökítése, amely napjainkban a zenetörténészek fontos forrása. A zene ihletésére a festő leképezi a ritmust, dallamot, a folyékony, elillanó zenei struktúrát. (…)

Láng Eszter beszélgetése Mikó F. László festőművésszel: Nem látok két világot (vagy többet) a művészetben

Alapból ott van az alkotás folyamata: az ember fejében bevillannak képek, hozzá hangok is, vagy fordítva. Végső soron hangulatok. Impressziók. (…)

Láng Eszter beszélgetése Kalmár János szobrászművésszel: Én az összefüggéseket keresem

Valahányszor zenét hallgatok, formák jelennek meg előttem, és valahányszor szobraimmal foglalkozom, a látvány és a tapintás útján hangokat hallok, zenét hallok magamban. A kettő mintha össze lenne kötve bennem, vagyis minden szobromnak megvan a zenei élménye, és minden zenétől formák születnek bennem. (…)

Láng Eszter beszélgetése Dóra Attila zeneszerző-zenésszel: Ugyanazon világban élünk, ugyanarra reflektálunk

A legtöbb festőművész barátom zenékre fest, s a jazz-zenészek improvizáció közben képeket látnak. Én általában képből indulok neki a komponálásnak. Nem hangulatból, nem elvágyódásból, szerelemből, pátoszból, melankóliából, csak egy képből mint egyfajta látomásból, a maga megfejthetetlen rejtekező módján. (…)

Láng Eszter beszélgetése Binder Károly zeneszerző-zongoraművésszel: Minden művészeti ágban benne van a másik

A kép egy kimerevített időpillanat. A zene időben zajló képek, asszociációk filmszerű sorozata, mely sokszor az anyagi világunkban nem megjeleníthető formában, lelki síkon jelenik meg. (…)

Láng Eszter beszélgetése Likó Marcell zenésszel: Az összművészetiség abszolút működik

Ha erősen kutatok, akkor képi inspirációnak nevezném az álmaimat. Azokról elég gyakran írok, pontosabban gyakran indítanak el bennem olyan folyamatokat, amik végül egy dalban végződnek. (…)

Láng Eszter beszélgetése Ghyczy György festőművésszel: A világunkat átszövi a zene

Ha csukott szemmel zenét hallgatok, gyakran előfordul, hogy képeket látok. Ez az élmény nagyon konkrét. Ezek a képek időnként megjelennek a festményeimben, így azt gondolom, a zene egészen biztosan hat a munkámra, az érzelmeimre, a gondolkodásomra. (…)

Láng Eszter beszélgetése Nagy Ákos zeneszerzővel: A hangoknak színük és aurájuk van

A formát, a hangszerelést sokszor szinesztéziás képességem segítségével alakítom ki, és a színek átmenetei, a színkeverés, ami létrehozza ezeket; vagyis zeneszerzői eszköztáram egy igen fontos eleméről beszélhetünk, ami feltétlen mélyebb szinteken működik és több dologra is kihat, mint a képzettársítás. (…)

Start: 2022/2

Idei második lapszámunkkal folytatjuk a 2021 szeptemberében startolt, akkor két hónapot átölelő Vizuális zene című tematikus összeállításunk anyagát. A második rész Láng Eszter riportsorozatára épül, amelyben művészek vallanak zene és kép összefüggéseiről. A címlapon Gyenes Zsolt és Nagy Ákos videójának egy állókép-részlete látható.

© 2024 Képírás — Powered by WordPress

Theme by Anders NorenUp ↑