Category Riport

Láng Eszter beszélgetése Makláry Lillával, Makláry Kálmán festőművész lányával: „Hinni a kifejezhetetlenben”

Életművére a folyamatos fejlődés jellemző, és miközben befogadta és beépítette az őt ért impulzusokat, az általa megalkotott képi világ mégis egyéni és őrá jellemző maradt. Számtalan pályatársához hasonlóan izgalmas átmeneteken keresztül jutott el a figurativitástól az absztrakcióig, s néhány évtizede már csak nonfiguratív, esetenként kifejezetten monokróm alkotások kerültek ki a keze alól. (…)

Láng Eszter interjúja Németh Géza festőművésszel: Fikciók a valóság határán

Úgy gondolom, hogy egy kép nem nélkülözheti az embert, vagy az ember hiányát, mert mi más lenne fontos. Ez nem jelenti, hogy figurális lennék, de nem látok különbséget a figurális ábrázolás és az absztrakt között. Mindenképpen ugyanarról, az emberről kell mondani valamit. (…)

Nagyálmos Ildikó riportja: Hazanéző – lezárult egy korszak a sóvidéki lap életében

Ugyan az utóbbi két esztendőben a lapalapító és -szerkesztő Ambrus Lajos romló egészségi állapota miatt már nem jelent meg a Korondon szerkesztett Hazanéző, harmincegy éven keresztül rendszeresen kiadták a határon innen és túl is ismert, elismert rangos kulturális és irodalmi folyóiratot. (…)

Hizsnyik Dénes: Dargay Lajos luminoszkópja

A készülék belsejében fémlemezek, elektromotorok és világítás produkálta az absztrakt mozgó fényjátékot. (…)

Fehér Zoltán József interjúja Sinkó Istvánnal: Egy különleges József Attila ajánlás keletkezéstörténete és sorsa napjainkig

Anyám mindig úgy mesélte, hogy fél évvel később, ami a dedikáció datálása szerint 1929 novemberében volt, villamoson utazott valahová. És egyszer csak felugrott a villamosra József Attila, hóna alatt egy aktatáskával. Anyámat azonnal megismerte, odament hozzá és így szólt: „De jó, hogy találkozunk, Ágnes, nézze, én már fél éve itt hurcolom ezt a magának szánt könyvet a kedvességéért.” (…)

Láng Eszter kérdezi Géczi Jánost: Négy vers kapcsán

Mindegyik költő egyforma: a saját személyisége kohójában izzítja az élményeit. Én már egyetlen eljárásúvá lettem, a benyomásokat elrendezik a tapasztalataim és a civilizációs ismereteim, amelyek aztán mikrotörténetekké válnak. (…)

Láng Eszter interjúja a 70 éves Onagy Zoltánnal: Kétszer lenézni a gödör aljára

Dolgozom serényen, és külön-külön örülök minden napnak. Hogy miképpen örülök? Minden reggel megtapsolom a napot, amikor felkel a Szamár-hegy mögül. Ha felhő, ha köd, nincs taps. (…)

Láng Eszter interjúja Dóró Zsolt festőművésszel a képzőművészet, a sport és a film kapcsolatáról

Egy pillanatra eszembe jutnak futurista kollégáim is, akiknél egyéb tematikájuk mellett a mozgás- és sebességkultusz pillére programjuknak. Egyes figurális dolgaimnál szintén felütik fejüket hasonló mintázatok, hiszen az egymásra pakolt sötétebb-világosabb rétegek konstellációja gyengéden rezonál, ami aktivitást sejtet. (…)

Láng Eszter beszélgetése Papp Máté zenésszel: Az érzékelés ajtóin innen és túl

Természetesen minden szólamnak, tónusnak, effektnek van vizuális vonzata. Elengedhetetlen is kell, hogy legyen, hiszen az adott dal(lam) vagy harmóniasor formálódása közben szükséges a zenésztársakat képi asszociációkkal terelgetni, vagy meglódítani, egyáltalán elhelyezni a hangzó térben. (…)

Láng Eszter beszélgetése Bodnár Imre Bodi grafikusművésszel: Kép és zene táplálkozhat egymásból

Az alkotás kezdeti fázisában a zene, a hangok nagy szerepet kapnak, meghatározhatják a munka ritmusát, intenzitását. Később, mivel a műveim időben elhúzódó folyamat szülöttei, inkább az érzelmek tudatos felidézésében kap nagy szerepet a zene. (…)

Láng Eszter beszélgetése Váradi Judit zongoraművésszel: Bizonyos zenéknél önkéntelen asszociációként látok képeket

Festőművészek kedvelt témája a hangszerek, a zenészek megörökítése, amely napjainkban a zenetörténészek fontos forrása. A zene ihletésére a festő leképezi a ritmust, dallamot, a folyékony, elillanó zenei struktúrát. (…)

Láng Eszter beszélgetése Mikó F. László festőművésszel: Nem látok két világot (vagy többet) a művészetben

Alapból ott van az alkotás folyamata: az ember fejében bevillannak képek, hozzá hangok is, vagy fordítva. Végső soron hangulatok. Impressziók. (…)

Láng Eszter beszélgetése Kalmár János szobrászművésszel: Én az összefüggéseket keresem

Valahányszor zenét hallgatok, formák jelennek meg előttem, és valahányszor szobraimmal foglalkozom, a látvány és a tapintás útján hangokat hallok, zenét hallok magamban. A kettő mintha össze lenne kötve bennem, vagyis minden szobromnak megvan a zenei élménye, és minden zenétől formák születnek bennem. (…)

Láng Eszter beszélgetése Dóra Attila zeneszerző-zenésszel: Ugyanazon világban élünk, ugyanarra reflektálunk

A legtöbb festőművész barátom zenékre fest, s a jazz-zenészek improvizáció közben képeket látnak. Én általában képből indulok neki a komponálásnak. Nem hangulatból, nem elvágyódásból, szerelemből, pátoszból, melankóliából, csak egy képből mint egyfajta látomásból, a maga megfejthetetlen rejtekező módján. (…)

Láng Eszter beszélgetése Binder Károly zeneszerző-zongoraművésszel: Minden művészeti ágban benne van a másik

A kép egy kimerevített időpillanat. A zene időben zajló képek, asszociációk filmszerű sorozata, mely sokszor az anyagi világunkban nem megjeleníthető formában, lelki síkon jelenik meg. (…)

« Older posts

© 2024 Képírás — Powered by WordPress

Theme by Anders NorenUp ↑