Tag Novotny Tihamér

Novotny Tihamér: A tökéletes szakrális páros – Gvárdián Ferenc és Baksai József kiállításáról

Milyen érdekes és mennyire tanulságos, hogy valójában mindkét művész a felfokozott, tapinthatóan érzéki anyagszerűségen keresztül a láthatatlan kutatója és megjelenítője. (…)

Novotny Tihamér: Otthoni sár – „Kiss Kukurica” üzen a csallóközi Aranykertből (2.0)

Nincs kétségem afelől, hogy M. Kiss Márta akkor bizonyít a legerőteljesebben, amikor fest, és csak fest, mert festményein keresztül a legnemesebb értelemben vett autonóm művészet csúcsait ostromolja. Ideje hát kissé alaposabban megvizsgálnunk identitásfestészetének sajátosságait. (…)

Novotny Tihamér: Biblia és kép(faragás) – Hadik Gyula művészetéről

Hadik Gyula bibliás témái sohasem keresettek, erőszakoltak, kényszeredettek, sokkal inkább egy örökölt közgondolkodás természetes, bár egyénített, senki máséval össze nem keverhető megnyilvánulásai. (…)

Novotny Tihamér : Somogyi György festészetéről

Somogyi György festészetét egy szemkápráztatóan gyönyörű, ugyanakkor a mélytudat rétegeit, a természet jelenségeit és a kozmosz dimenzióit orfikus rendbe fogó, nagyszerű emberi teljesítményként kell értékelnünk. (…)

Novotny Tihamér: Eőry Emil önarcképei

Ha Eőry Emil önportréinak sokféleségét, kaleidoszkópját, önvizsgálati Én-képeit, szerep- és helyzetjátékait nézzük, számuk ma már jócskán meghaladhatja a százat, a szobrokban megfogalmazott, hasonló törekvéseivel együtt pedig valószínűleg a száznál is jóval többet, s ez a nemcsak mennyiségi adat tekintélyt parancsoló, rangos helyet jelöl ki számára a művészettörténetben.

Novotny Tihamér: Magyar népmesék – Pieronymus Kosch művészetéről

Pieronymus Kosch eleddig tevékeny, szorgalmas és eredményes életet élt. Az egyik nap bélyeget tervezett nagyítóval, a másikon óriási reklámtáblát festett széles ecsettel, a harmadikon rézkarcot nyomtatott, a negyediken meseillusztrációkat készített a gyerekei ellenőrzése mellett. (…)

Novotny Tihamér: Faltól falig – a Római töredékek újra

Budaházi Tibor jelenlegi kiállítása egyrészt erről a nála már régóta jelenlévő festészeti rétegzettségről szól, hiszen ezt a tényállást igazolandó jelzésként többek között elhozta egyik főművét, a Fal I. címűt is 2008-ból. Másrészt arról a legújabb gyűjtéséről is beszámol kasírozott, felnagyított printek formájában, mely jelenséget mint anyagot a Római Magyar Akadémia képzőművészeti ösztöndíjasaként az örök város utcáit, tereit járva – elsősorban nem a neves műemlékekre, hanem inkább a hétköznapi jelüledékekre figyelve – fényképezőgépével 2015-ben megörökített. (…)

© 2024 Képírás — Powered by WordPress

Theme by Anders NorenUp ↑