Category Esszé

Abafáy-Deák Csillag – Kölüs Lajos: A Makláry Kálmán 77 című kiállításról

Makláry Kálmán egykori rockzenész, Szép Ernő-díjas festő újra itt van, Budapesten, a Galamb utcában, egyszerre két helyen is „dübörög”: a Hybridart Space (HS) és a Léna és Roselli Galéria (LRG) tereiben. Az önmegismerés vágya hajtja, az igazság kimondása. A zene élteti, a hangközök világa. (…)

Simon Zoltán: Idővel változunk…

Jobbára az érzéseimről és a késztetéseimről szándékozom szólni, hogy mi visz rá arra, hogy újabb és még újabb grafikai lapokon fogalmazzam meg vizuális üzeneteimet, és hogy mi vezeti a kezem és az elmém, amikor a rajzasztalhoz ülök. (…)

Korpa Tamás: Jókor, jó helyen

Ugyanakkor, ugyanott – ez a címe a Deák17 Gyermek és Ifjúsági Művészeti Galéria és a PesText Nemzetközi Irodalmi és Kulturális Fesztivál kortárs illusztrációs kiállításának, amely 2024. november 29-e és 2025. január 11-e között látható a debreceni Méliusz Juhász Péter Könyvtárban. (…)

Arnóti András: A kép mint érzékelésünk elkerülhetetlen narratívája – Győrffy Sándor kiállításáról

Győrffy munkáin kezdettől fogva megjelenik a holisztikus gondolkodásnak térben és időben kijelölt helye a hitelesség és dekódolhatóság céljából. Ennek elvitathatatlansága okán több munkáján megjelenik ő maga, mintegy magára vonatkoztatva a személyes jelenlét kikerülhetetlenségét, fontosságát és annak vállalását. (…)

Korpa Tamás: Bekezdés húsz dosszié elé

A K-terminálban húsz, a városhoz markánsan kötődő – nem egy esetben nagyon is különböző szemléletű, foglalkozású, életvitelű – személyt kérdeztem meg kolozsvári élményeiről, valamint életműve, tevékenysége kolozsvári hátteréről, Kolozsvár alakító, performatív potenciáljáról. (…)

Tóth András: Identitás-fragmentumok

A debreceni Zsinagóga Galéria a Fiatal Művészek (FiMű) sorozata első kiállításaként bemutatta a Kós Károly Művészeti Szakgimnázium diákmunkáit. Az anyag minőségét látva fogalmazódott meg a gondolat, hogy az oktatók, a művésztanárok is bemutatkozzanak itt. (…)

Szirák Péter: Átbillenni, megmaradni – Esemény és ismétlődés Örkény István életművében

Örkénynél az egyik uralkodó elbeszélésszervezési eljárás a nem természetesnek, a valószerűtlennek vagy különösnek magától értetődőként való feltüntetése, ami szorosan összefügg az Örkény-féle iróniával, műveinek jellegzetes groteszk hatásával. (…)

Gesztesi Katalin: Film noir

A film noir romantikus vígjátékok és ugráló musicalszínészek közé tört be. A húszas évek kiszámíthatatlan gazdasági helyzetének kellős közepén született meg, (…)

Tamus István: Az árnyék a munkáimban

Az alkotói pályám újabb szakaszát jelenti az árnyék tematika. A felület a linóleum, amire közvetlenül kerül fel a rajz, mely lehet bármi, akár egy vonalstruktúra, vagy érdekes, különös felület. (…)

Zsubori Ervin: Árnyékkötők

Az Árnyékkötők szó 1989 januárja előtt tudomásom szerint nem létezett. Névként született meg, egy megalakulni vágyó művészcsoport neveként. Nem egy meglévő készletből választottuk tehát, hanem megteremtettük. Az Árnyékkötők a teremtés, az alkotás szava. (…)

Spitzer Fruzsina: Photoshoppolt (köz)mondások

A technológia és a nyelv metaforáinak metszéspontján egyensúlyozva igyekszem a képszerkesztő program funkcióinak szisztematikus leképezésére és a közmondások szemantikai elemeinek összehangolására. (…)

Varga Tamás: Az árnyék kamrái

A felvételek létrehozásában a pszichoanalízis módszeréhez hasonlóan én is saját álmaimat és a szabad asszociáció módszerét használtam: mint egy kisgyerek, aki azonnal kimondja, amit gondol, lejegyzetelve rögzíti azokat, legyenek ezek bármennyire sötétek vagy ijesztőek. (…)

Köböl Vera: Az árnyékaimról

Az árnyékaink utat is mutathatnak, de el is tűnhetnek, mint a pillanatok. Kapcsolódnak és függetlenek. Az árnyék rajzol. Vagy rajz. (…)

Molnár Zsuzsanna: Újraalkotott kő

A betont alapanyagként használó művészek komoly szegmensét jelentik a hazai kortárs szobrászatnak. Mindeddig csoportos tárlat nem foglalkozott a terület feldolgozásával és bemutatásával, ezért az Újraalkotott kő hiánypótló kiállítása a szobrászati életnek. (…)

Taródi Luca: A megismerés végtelen körei – Erdős Attila új kötetéről

Erdős Attila új kötetében fordított identitáskeresést láthatunk, melynek során a felaprózódó én tapasztalatai hol egyes szám első személyben, hol egy univerzális szubjektum hangján szólalnak meg. (…)

« Older posts

© 2025 Képírás — Powered by WordPress

Theme by Anders NorenUp ↑