A betont alapanyagként használó művészek komoly szegmensét jelentik a hazai kortárs szobrászatnak. Mindeddig csoportos tárlat nem foglalkozott a terület feldolgozásával és bemutatásával, ezért az Újraalkotott kő hiánypótló kiállítása a szobrászati életnek.
A beton anyagáról, felhasználásának lehetőségeiről gondolkodva a legtöbb embernek elsősorban az építészet jut eszébe, mintsem a szobrászat. Holott ez az anyag – azon túl, hogy valóban megkerülhetetlen anyaga az építőiparnak – jelentős alapanyaga a képzőművészetnek is.
A Vaszary Képtár kiállításán látható munkák alkotói mind jelentős eredményeket tudhatnak magukénak hazai és nemzetközi megjelenéseiknek és szemléletformáló munkásságuknak köszönhetően. Szobraik fellelhetők köztereken, illetve köz- és magángyűjteményekben egyaránt.
A művészek Kaposvár városához is több szálon kötődnek: van, aki itt végezte tanulmányait, más oktatója volt Rippl-Rónai Művészeti Karnak, a környékbeli művésztelepre pedig többen járnak vissza rendszeresen. Mindegyikük munkáival találkozhattunk már múzeumok és galériák kiállításain.
A beton és a betonhoz hasonló anyagok építészeti és művészi alkalmazása nem újkeletű dolog, az ókor óta használja az emberiség. Csak egy jelentős példát említve, a Pantheon fokozatosan vékonyodó szerkezetű kupolája is betonból készült. A beton történetét vizsgálva az ember mérnöki ismereteinek fejlődéséről és kreatív képességének változatosságáról is képet kaphatunk, ami a képtár kiállítótérben is tetten érhető.
Az itt kiállító művészekkel beszélgetve, és őket arról kérdezve, hogy kik az előképeik, két típusú válasz fogalmazódott meg. Említették egyrészt az ókor építészetét, a gótikát és a brutalizmust, de volt, aki a Bauhaus mozgalmat emelte ki. A képzőművészek köréből pedig felmerült David Umemoto, Eduardo Chillida és Amerigo Tot neve, de szóba került Péri László és Pátkai Ervin is. Viszont akit senki nem hagyott ki a felsorolásból, az az itt kiállító Csurgai Ferenc, aki valamilyen módon minden további kiállító munkásságára hatással volt. Van, aki az egyetemi tanulmányai alatt találkozott vele, van, aki egy-egy művésztelepen tanulhatott tőle, és van, akinek a mai napig mestere. A szobrászat hazai történetét vizsgálva másokat is találunk, akik készítettek betonból szobrokat, de talán ő az első, akit olyannyira rabul ejtett és kíváncsivá tett ez az anyag, hogy elsődleges alapanyagává vált, és tanítani is kezdte a beton művészeti szintű használatát.
Csurgai Ferenc művészetének egyik legérdekesebb pontja az anyag iránti kíváncsisága és az a vágya, hogy olyan formákat is létre tudjon hozni betonból, amelyek látszólag ellentmondanak a fizika törvényeinek. Nézzük csak meg a munkáit! Szobraiban vizsgálja a forma és az üresség egymáshoz való viszonyát, de felfedezhetjük bennük a statikusságot és az instabilitást is. Formái olykor mérnöki pontossággal megalkotottak, míg máskor az esetlegességet láthatjuk bennünk. Egyszerre tűnnek kuszának és precíznek.
Azért, hogy ezeket a formákat betonból hozhassa létre, addig végzett kísérleteket, amíg nemcsak hogy képessé vált az általa elképzelt műtárgyak megalkotására, hanem olyan betonreceptet is alkotott, amely szabadalmává vált. Jelenleg mérnökökkel működik együtt azon, hogy ez az anyag az építőiparban is alkalmazható legyen, kiváltva a vasbeton szerkezeteket. Amikor arról kérdeztem, hogy az ehhez szükséges ismeretekre hol tett szert, a válasza annyi volt, hogy „a legnagyobb úr a kíváncsiság”.
A szobrászbetonnal dolgozó művészek legtöbbje művésztelepeken ismerte meg a beton használatának lehetőségeit, vagy mélyítette el az anyaggal kapcsolatos ismereteit. A speciális szobrászbeton létrehozása ugyanis sok esetben csapatot igényel. Ez a tény volt az, ami jelen kiállítás kurátorainak fantáziáját is elindította, az Újraalkotott kő kiállítás alapgondolata ugyanis a műhelyfolyamatokból indul ki, és abból a kapcsolati hálóból, ami az itt kiállító művészeket összeköti.
Ahogy az alkotók felidézték a művésztelepek hangulatát és az ott zajló munka menetét, a Bauhaus egyik tagja, Josef Albers Alkotásra nevelés című tanulmánya juthat eszünkbe, melyben így ír: „Legintenzívebb iskolánk: saját tapasztalataink világa. A próbálkozás többet ad, mint a tanulmányozás, s a játékos kezdetek kedvet csinálnak, és magától értetődően vezetnek a leleményből fakadó építkezéshez, a pedagógiailag ugyanilyen fontos feltaláláshoz. A cél: a felfedezés. A felfedezés […] minden alkotómunka lényege.”
Hasonló szellemben zajlanak azok a művésztelepek, amelyeken Csurgai Ferenc is tanít, illetve a szintén kiállító Veres Balázs által alapított Monostori Művésztelep hangulatát is ilyesféle légkör jellemzi.
A kiállító művészek munkásságáról, kiállított alkotásaikról egyenként is hosszan lehetne értekezni, hiszen mindannyiuk szakmai pályája figyelemfelkeltő. Mivel azonban ez szétfeszítené ennek az ismertetőnek a kereteit, egy-egy gondolat álljon itt mindegyikük művészete kapcsán, reflektálva a művésztelepeken szerzett tapasztalataikra vagy egyéb olyan tevékenységükre is, mely az oktatáshoz, tudásmegosztáshoz, közös munkához kapcsolódik.
Az alkotókkal folytatott hosszabban-rövidebben beszélgetések során világossá vált, hogy többüket a beton anyagának sajátosságai, az anyag előállításának lehetőségei és az anyaggal folytatott folyamatos kísérletezés foglalkoztatja, míg másokat sokkal inkább a gondolatiságuk, mondanivalójuk valamilyen anyagi formában történő megfogalmazása.
Vitathatatlan, hogy a skála azon végén, ahol az anyaggal folytatott kísérletezés áll, Csurgai Ferenc mellett Veres Balázs foglal el kiemelt helyet, aki egyetemista korában találkozott a szobrászbetonnal Csurgai kurzusán. Saját elmondása szerint ő formai gondolkodású szobrászművész, akinek kiemelten fontos az anyag alapos ismerete. Lenyűgöző, hogy milyen precizitással készíti el alapanyagait és kísérletezi ki az adott szoborhoz szükséges betonreceptet. Hiszen számára nem mindegy, hogy az a munka kül- vagy beltérre készül, anyagában színezett lesz-e, vagy nem, megfesti-e utólag, vagy meghagyja kiöntött színében, fényes lesz-e, vagy inkább matt, formáját tekintve filigrán lesz-e, vagy tömbszerű, milyen időjárási körülmények között készül, milyen zsaluba kerül és így tovább.
Veres alapította a Monostori Művésztelepet, hiszen egyrészt szívesen gondolkodik közösen másokkal az alkotás menetéről, másrészt tudásának átadását is fontosnak tartja. Ezen a művésztelepen dolgozott először szobrászbetonnal Várbíró Kinga és Makra Zoltán is. Izgalmas így egymás mellett említeni őket, mert munkáikat megnézve kimondottan más szellemiségben készült alkotásokat látunk.
Makra Zoltánt az anyag foglalkoztatja. Ő elsősorban azzal kísérletezett a művésztelepeken, hogy a zsaluba fújt színes festékanyag miként képes megszínezni a betont, de a zsalu kialakításával is sokat játszott, különféle hulladékanyagokat felhasználva. Ez is mutatja, hogy az ő munkáit sokkal inkább az új vizuális struktúrák létrehozása jellemzi, mintsem a valóság újraértelmezése.
Várbíró Kingát sokkal inkább mozgatja mondanivalójának megformálása. Erősen foglalkoztatja a szakralitás, feldolgoz munkáiban női sorsokat, és érdekli a pozitív testkép fogalma is. Számára eleinte kihívás volt betonnal dolgozni. A kihívást az jelentette, hogy míg korábban többek között agyaggal dolgozott, amiből a művész építkezik, addig a betonszoborhoz először annak negatívját kell elkészíteni, hogy aztán abba öntse a betont – tehát mondhatni fordított gondolkodásra van szükség.
Hasonló tapasztalatokról számolt be Varga Tibor is, aki Veres Balázs meghívására érkezett a szigetmonostori szimpozionokra, ahol nem elsősorban résztvevőként, hanem precíz munkájának köszönhetően asszisztensként vett részt. Bátran fordulhattak hozzá a művésztelep résztvevői szakmai segítségért. Varga kőfaragóként kezdte pályáját, így ő is kiemelte, hogy izgalmas szakmai tapasztalat a folyékony betonnal való megismerkedés és munka. Ő ugyanis szívesen vész el a részletekben, a beton megmunkálásának eljárásában azonban erre kevésbé talál lehetőséget, így ehhez az anyaghoz újfajta gondolkodásmóddal kell nyúlnia.
Több művész munkáiban fedezhető fel, hogy a beton jól használható egyéb anyagokkal együtt. Szilágyi Csilla és Baróthy Anna szobrai beton és üveg felhasználásával készültek.
Szilágyi Csilla, aki a kiállítás egyik kurátora is, a Transfuse_02 című sorozatát hozta el a tárlatra. A sorozatot centrális kompozícióba rendezett geometrikus formák alkotják. Szobrait vizsgálva azonban látható, hogy a művész megengedő a geometrikus formákkal, a szögeknek nem kell tökéletesnek lenniük munkáiban; ahogy ő fogalmaz, a formáknak „része az oldottság, a kézmeleg vonalvezetés is – a pontos szerkesztés elvenne belőlük.” Szilágyi Transfuse mozaikszem című munkája biztos sokak figyelmét felkelti azáltal, hogy Papp Pala László médiaművész vetített alkotása egészíti azt ki, így szinte mozgásba hozva a szobrot.
Baróthy Annának Herpesz című sorozatából két szobor látható a kiállításon. A sorozat egyes darabajaira Csurgai Ferenc azt mondta, hogy nagyon nehezen megvalósíthatók. Baróthy azonban hajthatatlan volt, így közös gondolkodásuknak köszönhetően a szobrok elkészültek, sőt első bemutatásuk idején performansz is társult hozzájuk. Az objektek arra a folyamatra reflektálnak, amikor egy téma magával ragadja az embert, aki elválaszthatatlanná válik attól. Ahogy az itt kiállítók közül többen sem tudják elképzelni a munkásságukat a beton szobrászati megmunkálása nélkül.
A művésztelepekhez kapcsolódva meg kell említenünk a Baróthy Anna által létrehozott BETON workshopot is, mely egyetemista építész- és művészhallgatók képzésére jött létre. A kurzus oktatói között van Szilágyi Csilla is, aki emellett a Metropolitan Egyetemen is tanított, de több külföldi szimpozionra is meghívták, hogy megossza a betonnal és üveggel kapcsolatos tudását.
Farkas-Pap Éva fontos szempontot fogalmazott meg, amikor elmondta, hogy többek között azért szeret betonnal dolgozni, mert az anyag jellemzői és felhasználásának módja lehetővé teszik, hogy két kisgyermeke mellett is alkosson. Erre a kiállításra ő is olyan munkákat hozott, amelyekben a beton mellett egyéb anyag is megtalálható: a fogászatban használatos műgyanta és porcelán. Mivel Éva érdeklődésének középpontjában a természettel való kapcsolódás és a fenntarthatóság áll, ezért itt bemutatott munkáiban erre a témára reflektál.
A természet témájánál maradva végül Mindák Gergely szobrai kerülnek sorra. Mintha a természet és az épített környezet lekicsinyített mása költözött volna be a kiállítótérbe szobrai által. Gergőt a beton kapcsán kiemelten foglalkoztatja az építészet története, annak gyökerei, a különféle épített világok és a környezetalakítás. Ebben olvasmányai is inspirációs forrásul szolgálnak számára. A kiállított munkák közül több létrejöttére volt hatással az az elképzelt város, ami Weöres Sándor Dalok Na Conxy Pan-ból című versében jelenik meg, ami pedig Gulácsy Lajos festő képeinek világát idézi. Gergőt számos esetben inspirálják a társszakmák alkotói.
A kiállításra ellátogatva érdemes hosszabban elidőzni a szobrok előtt, megfigyelni, milyen sokoldalú anyag a szobrászbeton, mennyi módja van a megmunkálásának, milyen sok érzelem és gondolat kifejezésére alkalmas. A Vaszary Képtárban kiállított munkákon megfigyelhető precizitás, formai gazdagság és sokszínűség miatt a magasfokú művészi hozzáállás és anyagismeret egyaránt tetten érhető a tárlaton. Mindent összevetve elmondható, hogy Csurgai Ferenc kíváncsisága, hosszú évek alatt folytatott kísérletező munkája és figyelme arra, hogy átadja tudását tanítványainak, akik ma már maguk is megosztják ismereteiket egymással és másokkal, remek hosszú távú befektetés volt.