Nagyapa bajuszos, mokány emberke volt. Mindig nekem kellett tartani a tükröt, amikor borotválkozott. Aznap túl sokáig vagdosta a szőrszálakat az orra alatt.
– Nagyapa! Mire neked az a bajusz? – kérdeztem idegesen tőle, mert már nem bírtam tartani a tükröt.
– Nem vághatom le, gyermekem.
– De miért nem? Hozzam a kést?
– Annak a bajusznak ott kell lennie. Tudod, a muszka kurva miatt.
– Az meg ki?
– Az orosz tisztasszony, aki a Donbászon szolgált.
– Mit csinált?
– Szájba vágott a puskatussal. Tartsad azt a tükröt egyenesen!
– Elmondod?
– El. Később.
Amikor végzett a borotválkozással, a kertbe indultunk. Ki kellett szedni a céklát, eljött a betakarítás ideje.
– Tudod mennyit ettem ebből? – mutatott a cékla levelére.
– Nem. Mennyit?
– Az első munka, amit a roboton kaptunk, a céklaszedés volt. A mezőn négykézláb kúsztunk a földön. A katonák figyeltek minket. Aki ügyes volt, egy-egy levelet a zsebébe tudott csempészni, de csak a kisebbeket, mert ha nagyot szedtünk, észrevették. Aztán éjjel a barakkban, amikor mindenki aludt, megettük. A táborban, ahol laktunk, nem nagyon adtak enni.
Nagyapa elhallgatott. Nem azért, mert nem akarta tovább mondani, hanem azért, mert megállt pihenni. Mióta hazajött, hamar elfáradt és nehezen vette a levegőt.
– Egyszer nagyon megijedtem, amikor reggel a budiba véreset tojtam. Sokan haltak meg körülöttünk, ők először kidagadtak, főleg a kezük és lábuk. De az a csájától volt. Mondtam én nekik, ne egyék azt a sós halat, amit adnak, mert csak szomjasak lesznek tőle, de nem hallgattak rám. Tudod, jányom, ott minden olyan sós volt…
– És a muszka kurvával hogy történt?
– Az később volt. Amikor átkerültem a vagonokhoz. Volt, hogy a szenet pakoltuk napokig, aztán meg a korpás zsákot. Azt szerettem csinálni.
– Miért?
– Mert a csimbókot, ami ránk ragadt, össze tudtam szedni. Mindig beledugtam a sapkámba. Észre is vette a tisztasszony. Odajött hozzám és lekapta a fejemről a sapkát. Megkérdezte, mi ez, hát én meg hallgattam. Erre olyat csördített rajtam, hogy orromon-számon keresztül folyt a vér. Visszaütni nem lehetett, mert akkor helyben agyonlőttek volna. A felsőajkam kettérepedt.
– Azért kell a bajusz?
– Azért.
– Akkor tényleg kurva.
– Aztán szerintem már megbánta. Amikor ő volt szolgálatban, mindig csempészett ki valamit a tisztek ételéből. De később levették. Nem maradt más, csak a krumplihaj, amit kiszedtünk a szemétből és megsütöttük a burzsujkán.
– Akkor nem lehetett ott jó dolgozni. Legalább megfizették?
– Meg. Három napból négy év lett. Nagyanyád és anyád nélkül.
– De minek mentél?
– Mert menni kellett. Jött a parancs. Minden férfinak meg kellett jelenni a községháza előtt. Ott már nem kérdeztek. Három nap. Mind ezt mondták. Mi meg elhittük, és mentünk.
– És miért nem jöttél haza?
– Mert nem lehetett. Mindig arra gondoltam, hogy csak egy kicsit kell még bírni. Aztán egy nap elindulhattunk. Gyalog. Két barátommal. Falubéliek voltak. Pista meg Jóska. Mikor beértünk a szomszédba, Jóska testvére túrós haluskát főzött. Mondta neki, hogy ne egyen sokat, mert beteg lesz, az nem hallgatott rá. Egy tányér után meg is halt.
– Egy tányér haluska miatt?
– Bizony. A mi bélünk úgy össze volt szűkülve, hogy egy szelet kenyeret nem volt szabad megenni.
– Azért eszel ilyen keveset?
– Nem tudom, jányom. Az is lehet.
Nagyapa újra megpihent. Leült a fatönkre és a térdére könyökölt. Nehezen vette a levegőt. Nagymama a tornácról kiabált. Odaszaladtam hozzá.
– Kész az ebéd – mondta kedves hangján.
– Mit főztél, Édes? – nagymamát Édesnek hívtuk.
– Törtkrumplit paradicsommártással. Ülj le jányom a létra fokára. Egyél.
– Nagyapának ne vigyek?
– Mindjárt teszek neki is. Jó forrón. Hideg van kinn és esteledik is. Szóljál csak neki gyorsan, jöjjön fel a kertből.
– Nagyapa! Édes azt mondja, gyere fel! Kész az ebéd.
Nagyapa nem válaszolt. Fejét a markába hajtva ült mozdulatlanul a fatönkön. Visszarohantam a házhoz.
– Édes, nagyapa nem akar jönni.
– Megyek én, ülj le, egyél, mert kihűl.
Édes megtörölte kezét a kötényébe, felvette a papucsát, és öreges léptekkel indult a kertbe.
– Drágám, gyere, kész az ebéd. Paradicsommártást főztem, azt szereted – szólítgatta az öreget, de az csak ült a fatönkön.
– Kinn a derekad is, jóember! Miért nem húzod le a lajbit? – kezét nagyapa derekára tette, és megrántotta a ruhát. De nagyapa erre sem felelt, csak eldőlt, mint egy zsák liszt.