Hogy a noir valójában műfaj, stílus, irányzat, vagy hangulat-e, máig eldöntetlen kérdés. Abban biztosak lehetünk, hogy egy olyan bűnügyi történetről, vagy gengszterfilmről beszélünk, aminek erős kontrasztok, a fény-árnyék lehetőségeinek végletes kihasználása, nyomasztó atmoszféra jellemzi a képi világát.

A film noir romantikus vígjátékok és ugráló musicalszínészek közé tört be. A húszas évek kiszámíthatatlan gazdasági helyzetének kellős közepén született meg, Jellemzője, hogy történetvezetése egyedi, csavaros. Sötét, depressziós hangulat. Az idealizált, pozitív szereplőnek titulált hölgyek szédítő, romlott boszorkány képében jelennek meg. Az amerikai filmek először mernek vakmerők és öntörvényűek lenni. A negyvenes években a szigorú cenzúrázások eredményeként nem szerepelhetett a filmen bűncselekmény, így kevésből kellett sokat kihozni. Az írók könnyen dekódolható, rejtett utalásokat készítettek. A néző fantáziájára bízták, hogy mi történik. De nézzünk jobban a sötétség mélyére!

A film noir nagyjai
  • Humphrey Bogart: állandó dohányzása, kalapja, sármos arca, cinkossága, ravaszsága tette őt kultfigurává a filmtörténetben; a film noir kifejezés vele forrott össze.
  • James M. Cain és Raymond Chandler: ők ketten a legnagyobb forgatókönyvírók.
  • John Huston: A máltai sólyom rendezője; ez a legelső film noir.
  • Billy Wilder: neki köszönhetjük az első femme fatale-t; a Gyilkos vagyok, az Alkony sugárút rendezője.

Film noir illúziók – részlet a sorozatból

Következzen most egy kis visszatekintés a most bemutatott képanyag születéséhez. 2003-ban Szálkán rendeztünk alkotótábort a film noir nagyjait megidézve. Volt ott egy izgalmas hely, egy üres épület. Összeszedtünk otthonról kellékeket. Az ezüst étkészlet, a boák, kalapok, stukkerek, a telefon és a gyertyatartó mind a kellékes dobozba kerültek. Jöttek ruhák és lámpák a Mafilmből is. Jöttek az alkotók, hogy megmutassák, ez a „stílus” nem veszett ki a filmművészetből. No és a fotósok is alkalmat kaptak, hogy egymást használva modellként elkészítsék a saját film noir történetüket, vagy egy film noir stílusú önarcképet. Nagyon izgalmas játék volt. Ebből a sok munkából láthatunk kis ízelítőt. Egy-egy képet kiragadva egy-egy sztoriból egy illúziót teremtettünk. Megidéztünk egy hangulatot. Az, hogy jó volt együtt lenni, nem vitás!

Film noir illúziók – részlet a sorozatból

Alkotótársaim
  • Sopsits Árpád rendező, forgatókönyvíró
  • Bukta Ildikó sminkmester
  • Filmes szekció: Kaiser Péter, Németh Ádám, Szemenyei Bálint, Tauszig Pál, Varga Mónika
  • Fotós szekció: Boér Barbara, Faludy Anikó, Hegedűs Dóra, Horogh Brigitta, Kiss Albert, Symon Györgyi, Zámbó Zoltán.

Köszönöm alkotótársaimnak az együttműködést!


Gesztesi Katalin fotóiból az itt közöltnél szélesebb merítésű, állandó kiállítás látható Budaörsön, a PostArt kulturális és közösségi színtéren.


Galéria > Gesztesi Katalin: Film noir illúziók