A fény a látványalapú művészetek minden területén alkalmazott kifejezőeszköz. Így van ez a hagyományos képzőművészeti műfajokban, de például a szcenika, építészet stb. esetén is. Az analóg fotó és mozgókép megjelenésével újabb alkalmazási formák születtek. Napjaink digitális technológiája még inkább kitágítja a fény kifejezési módjait a művészetekben. Magam is napi gyakorlatként használom ezt a technikát.
1976-tól 1982-ig sík-konstruktív, geometrikus képeket festettem, és a szitanyomatokat is ebben a stílusban készítettem. A szitanyomóforma előállításának elengedhetetlen előzménye volt a grafika színre bontása. Ezt manuálisan is el lehetett készíteni, de általánosabb volt az úgynevezett vonalas (fotótípia) színre bontás. Ehhez el kellett készíteni a műhelyrajzot, amelyről fotóeljárással síkfilm készült. Több esetben szükséges volt a film retusálása, ha a fedettség nem volt megfelelő.
Egy ilyen folyamatot asztali lámpánál végezve arra lettem figyelmes, hogy a síkfilm fedetlen részein átszűrődő fény az asztallap felületén izgalmas fényjelenséget hozott létre. A különleges, még nem tapasztalt fénystruktúrák arra inspiráltak, hogy további kísérleteket végezzek ezzel az eljárással. Problémát okozott, hogy milyen felületen jelenítsem meg a létrehozott fénystruktúrákat. Ezt sikeresen megoldva fényképeket készítettem róluk.
A kísérleteim technikai, gyakorlati feltételeit az 1976-tól 1989-ig évente megrendezett Békéscsabai Grafikai Művésztelep fő támogatója, a békéscsabai Kner Nyomda teremtette meg. A nyomda olyan formakészítési hátteret adott, amilyennel akkor egy képzőművész nem rendelkezett. A nyomdai fotózás, formakészítés technikai adottságait speciális gépek biztosították, és a síkfilmek készítéséhez nyugati importból származó anyagokat használtak. A művésztelep résztvevői számára az előbb említettek rendelkezésre álltak, ami óriási lehetőség volt.
Az első két évben a Budapesti Műhely majd minden alkotója, Bak Imre, Fajó János, Hencze Tamás, Mengyán András és Nádler István is dolgozott a művésztelepen. Mindannyian az akkori kortárs képzőművészet megújítói voltak. Izgalmas képgrafikai kísérletek folytak a művésztelepen, amely a munkák kivitelezésén túl igazi szellemi műhely volt. A grafikák sokszorosítása ofszet technikával és szitanyomással történt. Az utóbbival készített grafikák kivitelezésében Gubis Mihály művészkollégámmal közösen vettünk részt. A szitanyomás technikája főleg az egyenletes színfelületek nyomtatására alkalmas. Nem véletlen, hogy a geometrikus formastruktúrájú, sík-konstruktív stílusú grafikák sokszorosítására használtuk.
A szita széles körű alkalmazása a képzőművészetben Magyarországon az 1970-es években kezdődött. Itt érdemes megemlíteni a Pesti Műhely által 1973-ban létrehozott budapesti Benczúr utcai szitaműhelyt, ahol az említett alkotók közösen dolgoztak. Saját grafikáik sokszorosításán túl szitamappákat is készítettek (Vasarely, Max Bill, Kassák stb.).
Az első évek után megkezdődött a művésztelep profilváltása, és a képgrafikák készítésével párhuzamosan alkalmazott grafikák is készültek ott.
Fénygrafikák szitanyomással
A fénygrafikai kísérleteim kezdeti tapasztalatait először az 1982-ben megrendezett művésztelepen alkalmaztam. Ekkor több cég is kiírt konkrét témájú alkalmazott grafikai témában (plakát, embléma, csomagolás) pályázatot, s ezek között szerepelt az akkori Tungsram vállalaté is. Többen pályáztunk, más-más grafikai megközelítéssel. Mivel a cég fényforrások gyártásával foglalkozott, kézenfekvő volt számomra, hogy induljak a pályázaton. A vállalat logójának betűit a korábbi kísérleteim alapján elsajátított technika segítségével fénycsőszerű formává alakítottam át. A fekete-fehér árnyalatos fotóeredeti rácsfelvételének felhasználásával készült el a raszteres, árnyalatos síkfilm.
A sokszorosítás szitanyomással történt, amihez két szitanyomóforma kellett. Az elsővel a papírra kék színt nyomtattam, majd erre az árnyalatos fekete színt.
Az alkalmazott technikai eljárásban további lehetőséget látva, folytattam képgrafikai kísérleteimet. Először a vonalas szitanyomataim műhelyrajzait felhasználva készítettem fénygrafikáimat. Ezek filmjeit megvilágítva értem el, hogy a határozott szélű vonalak árnyalatos fényvonalakká váltak, amit fotózással rögzítettem. Az erről készült raszteres síkfilmet használva állt elő a szitanyomóforma.
Az ilyen jellegű grafikáim egyik első darabját az 1983-ban Miskolcon rendezett XII. Országos Grafikai Biennálén mutattam be Piramis II. címmel.
Néhány hasonló – kompozíciójában még szerkesztett, többnyire szabályos párhuzamos fényvonalakból építkező – grafika után lehetőséget láttam egy impulzívabb kifejezésmódra. Kalligrafikus vonalgrafikákat rajzoltam, és az arról készített negatív síkfilmeket felhasználva hoztam létre a fotó-eredetiket.
Gesztusszerű munkáim közül a Fényhullám II. című szerepelt az 1984-ben a Műcsarnokban megrendezett Országos Képzőművészeti Kiállításon. A színátmenet nyomtatásakor a szitára egymás mellé két eltérő színt öntöttem – néhány nyomtatás után sikerült egyenletes színátmenetűeket készíteni –, majd erre nyomtattam a másik színt.
Azonos nyomóformával több színváltozat készíthető. A végleges grafikasorozat nyomtatása előtt több esetben próbanyomatokat készítettem. Az említett folyamat valójában felfedezésekkel teli grafikai kísérletekre adott lehetőséget, amelyek tanulságait felhasználva újabb és újabb képi variációk születhettek.
Számítógépes fénygrafikák
Minden grafikai technikának megvannak a sajátosságai, amelyek meghatározzák az eljárás lehetőségeit és korlátait. A szitanyomás raszteres nyomtatása lehetővé tette az árnyalatos grafikák készítését, viszont a szín- és formaátalakításnak korlátai voltak.
Ebből a szempontból a digitális képalakítás jóval nagyobb grafikai eszköztárral rendelkezik. Bár a szitanyomással is több színváltozat nyomtatható, ami viszont sok és időigényes manuális műveletet tesz szükségszerűvé (szita kimosása, festékkeverés, nyomtatás stb.), számítógéppel a kép színének megváltoztatása akár egy-két perc alatt több variációban lehetséges.
Az 1990-es évek végén vásároltam egy 486-os személyi számítógépet, amin kezdetben a Photoshop 2.0-ás szoftvert használtam. A digitális technika újabb képi kifejezési lehetőségeket kínált fénygrafikai munkásságom folytatásában.
Kezdetben a szitanyomáshoz használt analóg fekete-fehér fotókat digitalizáltam. A Photoshop RGB színmódja lehetővé tette a fekete-fehér eredeti színezését, további eszközei alkalmazásával kontrasztjának, világosságának megváltoztatását, átméretezését, vágását, részleteinek rétegekre helyezését és így tovább. Mindezek olyan rugalmas és változatos alkotói folyamatot kínáltak, amely nagyban inspirálta alkotómunkámat.
A későbbiekben a fotó-eredetiket digitális fényképezőgéppel készítettem. Ennek köszönhetően szükségtelenné váltak az analóg képalkotás folyamatai; ez a lehetőség egyrészt költségkímélőbb volt, továbbá gyorsabban és nagyobb számú felvételt tett lehetővé.
A számítógépes alkalmazás – a már korábban említettek szerint – nagyszámú kompozíciós változatokra ad módot. Ezek összehasonlíthatók, amelyek alapján további képmódosítások végezhetők. Az említett folyamatok eredményeként alakul ki a végleges kép, vagy képsorozat.
Fontosnak tartom megemlíteni azonban, hogy a számítógép csak eszköz, valójában csak a felhasználó, alkotó ember kreativitásának köszönhetően jöhet létre műalkotás. Így bár a szoftverek eszköztárában található filterek használatával például látványos képek készíthetők, ezek nem nevezhetők autonóm alkotásnak.