„A műalkotás ugyanakkor a végtelent véges módon jeleníti meg, s ez adja szépségét, amely nem más, mint a kettő egysége.” (Schreiner Dénes: Schelling és az antikvitás)
Különleges kiállítás tanúi vagyunk itt, az esztergomi rondella falai között. Az Artézi csoport művészei egy szertartás részeseivé teszik a látogatókat. Ősi szertartás ez, monoton dobszó, dallamtalan, mégis melankolikus sípok, egyhúrú vonóshangszerek (nyenyerék?) szólalnak meg, szalaggal táncolnak körülöttünk és a festett szobrok, bálványok között.
A mítosz és a valóság határán mozgunk mi nézők, s az alkotók is. Valóság maga a kiállítás, ám mindaz, amit a képek mutatnak, s főleg, amit éreztetnek, már inkább a mítoszok világa felé mutat. A mítosz az emberi lét egyik fontos összetartója, kapcsolat ég és föld, szellemi és materiális között. E kettő egysége – például a műalkotásban – hoz létre olyan képzeteket, melyek a nézőt, műélvezőt transzcendens világokba röpíthetik.
A bálványok az ősi kultúra máig – ha másban nem is, szóban – fentmaradó elemei, míg a ritmus a természetben fellelhető ismétlődésektől az ember alkotta zenén és mozgáson (táncon) át a képzőművészeti ritmusig jelenhet meg. E két fogalom, ritmus és bálvány uralja e kiállítást is. A kiállító művészek munkái címükben talán nem mindig hordozzák e két fogalom valamelyikét, mégis a vizuális megközelítés segíthet a fogalmak kibontására.
Bárány Terézia időkapui visszavisznek egy hajdan, vagy sosemvolt időbe, a nyitott téglalap fekete kontúrja archaikus kőroncsokon áll. Aranybarnák, és sárga háttér idézi az idő és az időtlenség találkozását.
Koppány Attila geometriája mindig is a ritmusra épült. E négy alkotásán a kis és nagyobb négyzetek dőlése, a mellettük kontrasztként feltűnő élénk színű kör egy huszonegyedik századi ritmusjelenség, az ember alkotta világváros, a gépek, a számítógépek lüktetését idézi.
Kovács Johanna Levél neked sorozata létünk lecsupaszodását, az ember elbálványosodását, az archeológiai feltárás nyomán felbukkanó szkeletonokat tárja elénk. A Levél neked alakjai – a fehérre festett felületek nyomán – akár mésszel leöntött testek lenyomatai is lehetnének. Pusztuló bálványai a kornak.
Láng Eszter zöld-vörös lüktetésű, a mennyiségi kontraszt hatását mutató laza síkformái egyszerre építmények (gyermekek kockavárosai, várai), ugyanakkor hangjegyek, kották, valamely zeneműnek egy szinesztéziás festő által lejegyzett dallamai.
Laukó Pál papírnyomatai, a repedezett, archaikus felületek, a néhol középkori üvegablakokra emlékeztető, geometrizált kontúrok a régmúltba vezetnek, ugyanakkor ezen múltbeli hangulat részeként finom ritmusukkal válnak mozgalmas képi élménnyé.
Németh Géza a bálványok megidézésének mestere. Mind formai, mind technikai eszközei, a festőkéssel szinte felvakolt, tömbszerű alakok megjelenítése egy korokon átívelő, sőt akár Földünket elhagyva más civilizációk nyomára bukkanó kutató feljegyzéseinek hatnak. Akár Alienje, akár a Maradványok vagy a Pszichedelikus portréja ilyen krónikási munka. Más korok más bálványainak leképezése.
Vörös Valéria lírikus hangulatú festményei egyszerre tűnnek ködbe vesző romok érzékletes rekonstrukciójának és aritmikus, el-elmozduló formaelemek játékának. Az Arche vagy a Homokvár Clifford Still mágikus absztraktjainak megidézése is egyben.
Az Artézi csoport tagjainak tárlata a kortárs gondolatok és technikák változatos tablója. Az egyes művészek önálló, autonóm alkotók, mégis összeköti őket a filozófia, a szellemi mélységek iránti elköteleződés és a nagy emberi gondolatok kifejezésének vágya. Utalásszerűen mindannyian kötődnek a modernizmus nagy irányzataihoz, segítségül hívnak kiváló elődöket, ám végső soron e tárlat túlmutat a megidézésen. A végtelen és a véges találkozása és összekapcsolódása szép kísérletének lehetünk tanúi.